Bratr Bohumír Stojar by se 9.6.2016 dožil 84 let

Dne 13. května 2016  ocenil ministr obrany Martin Stropnický im memoriam Ing. Bohumíra Stojara, CSc.  za aktivní účast v odboji a odporu proti komunismu.  „Žádná totalita však naštěstí není schopna zlomit celý národ až do toho posledního člověka. Vždy se najdou ti, kteří jsou nezištnými nositeli a obránci ideálu občanské svobody, kteří se dokáží vzepřít hrubé síle bez ohledu na nebezpečí, které jim v každém okamžiku hrozí,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický .

Bohumír Stojar navázal na rodinnou tradici a po listopadu 1989 se také aktivně angažoval v obnově Sokola.  Byl tajemníkem Župy Jana Máchala. Zastával také jako jeho dědeček a další příbuzní funkci starosty sokolské župy. Jeho otec bojoval proti nacismu, jeho strýcové v československých legiích.

Bohumír Stojar byl před rokem 1989 perzekuován, od roku 1990 řídil výzkumný ústav v Brně, působil také v Zemském výboru  PTP. Působil i v redakční radě Sokolského zpravodaje ŽJM. Umřel v prosinci 2014 na rakovinu plic.

sok.jpg

zpět na seznam článků