osobnosti - Sokol - demokracie

Paní Vlasta Jakubová (*1925), někdejší členka Sokola v Náměšti nad Oslavou, Sokola Brno I a Sokola Brno II.

Paní Jakubová je neteří generála Josefa Robotky, popraveného komunisty v roce 1952. Aktivně se účastnila druhé i třetího odboje. Během druhé světové války patřila jako partyzánka do odbojové skupiny R-3 vedeného legendárním Vojtěchem Borisem Lužou, dlouholetým členem Sokola Brno I. Paní Jakubová během své ilegální činnosti byla mimo jiné i ve spojení s Londýnem. Za svoji protinacistickou činnost byla hned v roce 1946 vyznamenána prezidentem Benešem. Po roce 1948 se opět zapojila do ilegální činnosti, zaměřené tentokrát na rudou totalitu. Ve svém bytě v brněnské Alfa pasáži se scházela se západními agnety a působila ve skupině vedené strýcem Josefem Robotkou. V roce 1949 byla spolu se strýcem zatčena a odsouzena na 18 let. Paní Vlasta Jakubová je nositelkou celé řady vyznamenání včetně státních. Sokol však na na její činnost během obou totalit doposud zapomínal...

zpět na seznam článků